کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی یا ارگوتراپی یکی از شاخه های توانبخشی می باشد. که به عنوان یک رشته تخصصی تمام ابعاد جسمی ، روانی و روحی یک بیماری و تاثیرات جانبی که بر روی عملکرد روحی و روانی و جسمی بیمار می گذارد را در نظر میگیرد. فرد را از وابستگی خارج کرده و به استقلال کامل نزدیک می کند.

کاردرمانگر کیست؟

متخصصان کاردرمانی با تسلط بر علوم مختلف از جمله فیزیولوژی، آناتومی و روانشناسی یک برنامه جامع درمانی و در صورت لزوم رویکردهای درمانی و جبرانی به بیماران ارایه می دهد تا به استقلال نسبی یا کامل برسد. مثلا در بیماران فلج مغزی در همان اوایل تشخیص بیماری، کاردرمانگر بر روی مشکلات جسمی و حرکتی بیماری کار می کند. از مراحل حرکتی مثل چهار دست و پا رفتن تا سینه خیز رفتن و راه رفتن با این کودکان کار و تمرین می شود.

کاردرمانی برای چه سنی مناسب است؟

کاردرمانی  کرج در تمام حیطه های سنی می تواند خدمات ارایه کند. از نوزاد تا فرد کهن سال می توانند از خدمات کاردرمانی استفاده کنند. نوزادی که تاخیر حرکتی دارد از خدمات کاردرمانی جسمی  کرج استفاده می کند تا دانش آموزی که مشکلات توجه و تمرکز دارد از خدمات کاردرمانی ذهنی کرج استفاده می کند و همچنین افراد مسن با مشکلات جسمی ناشی از سکته مغزی یا مشکلات ناشی از دمانس می توانند از خدمات کاردرمانی کرج استفاده کنند.

کاردرمانی در کودکان

کودکانی که به کاردرمانی در کرج نیاز دارند شامل مواردی مانند : فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، سندروم داون، مشکلات تاخیری تعادلی، عوارض ناشی از تشنج، تاخیرهای حرکتی، اختلالات و بیماری های عصبی عضلانی، اصلاح الگوی حرکتی، کم توانی ذهنی، اتیسم، اختلالات رفتاری، مشکلات یادگیری، مشکلات حافظه، مشکلات نوشتاری، تاخیرهای رشدی، مشکلات درکی شناختی، بینایی شنیداری و …. هستند.

 

کاردرمانی در بزرگسالان

در حیطه ی بزرگسالان کاردرمانی شامل حیطه جسم و روان است. اختلالات جسمی شامل اختلالات نورولوژیک از جمله سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، ضربه مغزی، اختلالات مربوط به مخچه، ضایعات نخاعی، بیماری های پیشرونده سیستم اعصاب مرکزی و …. را شامل می باشد. اختلالات ارتوپدی اندام فوقانی بویژه دست شامل ضایعات تاندونی و بافت همبند، گرفت های پوستی و سوختگی ها، محدودیت های حرکتی و ضعف عضلات اندام فوقانی است. اختلالت مرتبط با روان که در بخش بزرگسال نیازمند کاردرمانی هستند شامل بیماری های از جمله اسکیزوفرنیا، اختلالات خلقی، اختلالات شخصیت، اختلالات اضطرابی و مشکلات روان مرتبط با سالمندی و کهولت سن و … می باشد.

کاردرمانی بهار در کرج با دانش تخصصی و به روز در زمینه کاردرمانی های جسمی و ذهنی در سنین کودکان تا بزرگسالان فعالیت میکند. کاردرمانی کرج دارای بخش های تخصصی در تمام حیطه های کاردرمانی می باشد. کاردرمانی در کرج با تعهد به ارایه خدمات به روز و درمان مناسب تلاش می کند درمان موثر و مبتنی بر شواهد علمی داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *