سنجش کلاس اول

قابل توجه ورودی های کلاس اول

فرآیند سنجش سلامت کلاس اولی ها

✔سنجش سلامت کلاس اولی‌ها از ۲۵ خرداد آغاز شده است که براین اساس دانش‌آموزانی که می‌خواهند در پایه اول دبستان ثبت نام کنند باید به پایگاه‌های سنجش سلامت مراجعه کنند تا به لحاظ سلامتی چشم، گوش، قد و وزن و آمادگی تحصیلی سنجیده شوند.

✔پس از سنجش سلامت دانش آموزان در این پایگاه‌ها و صدور شناسنامه سلامت، ثبت نام آنها در پایه اول دبستان قطعی می‌شود، طبق برنامه سازمان آموزش و پرورش استثنایی نوآموزان پیش دبستانی نیز می‌توانند در طرح سنجش سلامت شرکت کنند.

✔سنجش سلامت با هدف شناسایی دانش آموزان نیازمند حمایت و عواملی که به آموزش بهتر کمک می‌کند انجام می‌شود.

✔طرح سنجش سلامت هر سال در تابستان اجرا می‌شود و براساس نیاز استان‌ها و آمار اعلام شده از سوی آنها تا پایان مرداد و شهریور ادامه دارد.

✔در پایگاه‌های سنجش سلامت معاینات اولیه در مباحث مربوط به پوست و مو، قد و وزن، دهان و دندان، بینایی وشنوایی و آمادگی تحصیلی انجام می‌شود و اگر دانش آموز در هر یک از این موارد نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد به پایگاه‌های تشخیصی ارجاع می‌شود.

✔ برای سنجش سلامت دانش‌آموزان کلاس اولی والدین باید به مدرسه‌ای که تمایل دارند فرزندشان را در آنجا ثبت نام کنند مراجعه و پس از آن مدرسه اطلاعات دانش آموز را در سامانه سنجش ثبت می‌کند و در این مرحله به صورت سیستمی نوبت‌گیری برای دانش آموز انجام می‌شود.

✔تاریخ و ساعت مراجعه به نزدیکترین پایگاه سنجش سلامت از سوی مدرسه به خانواده اعلام می‌شود که در آن روز باید همراه با دانش‌آموز مراجعه کنند و اگر در روز مورد نظر به هر دلیلی مراجعه نکنند مبلغ ۱۵ هزار تومان جریمه شده و ابتدا باید نوبت قبلی خود را لغو و پس از آن به مدرسه خود مراجعه کنند تا دوباره برای آنها نوبت گرفته شود . اکیدا توصیه می شود به هیچ عنوان در روز سنجش خود غیبت نداشته باشید .

✔ والدین توجه داشته باشند در روزی که می‌خواهند به پایگاه سنجش سلامت مراجعه کنند، دانش‌آموز حتما صبحانه کامل خورده باشد و به او نگویند که برای تست هوش می‌روند چرا که ممکن است کودک دچار استرس شود. معمولا فرایند سنجش ۱ ساعت طول می کشد .

✔هزینه سنجش سلامت ۳۰ هزار تومان است که این رقم در پایگاه‌های سنجش از خانواده‌ها از طریق کارت خوان دریافت می شود ولی پول نقد هم همراهتان باشد که اگر دستگاه قطع بود دچار مشکل نشوید .
✔ اگر دانش‌آموز به سنجش تخصصی نیاز داشته باشد هزینه دیگری از آنها دریافت نمی‌شود.

✔یکی از نگرانی‌های خانواده‌ها بحث سنجش آمادگی تحصیلی که همان تست هوش دانش‌آموز است، میباشد خانواده‌ها نباید در این زمینه نگران باشند و اگر دانش آموز به سنجش تخصصی نیاز داشته باشد زمان و تاریخ مراجعه به خانواده اعلام می‌شود و این بدان معنی نیست که دانش آموز حتما مشکلی دارد. چرا که در تست‌های غربالگری برخی افراد مشکوک به مشکل هستند. مثلا نیاز به عینک دارند، یا پرده گوش آنها ملتهب است که با درمان چند هفته‌ای مشکل حل خواهد شد.

✔اگر بعد از سنجش تخصصی تعیین شود که دانش‌آموز باید در مدارس ویژه تحصیل کند، به ادارات استثنایی معرفی می‌شوند و کار ثبت نام آنها در این مدارس انجام خواهد شد.

✔در مدارس استثنایی حمایت‌های بیشتری از دانش‌آموزان انجام می‌شود به عنوان مثال اگر دانش‌آموز کم بینا به کتاب درشت خط یا بریل نیاز داشته باشد در اختیارش قرار می‌گیرد و معلمان این مدارس افرادی هستند که با این دانش‌آموزان و مشکلاتشان آشنا هستند. همچنین در مدارس استثنایی تعداد دانش‌آموزان در کلاس درس ۶ تا ۱۱ نفر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *