انواع سکته مغزی

 

۱- سکته مغزی ایسکمیک:

اگر سرخرگی که خون را به مغز می‌رساند، بسته شود، این نوع سکته‌ی مغزی رخ می‌دهد. علل متعددی باعث بسته شدن رگ خونی می‌شوند، مثلا رسوب چربی‌ها در شریان‌ها (آترواسکلروز) باعث تشکیل لخته خونی می‌شود. گاهی اوقات، در اثر بی‌نظمی ضربان قلب، یک لخته خونی در قلب ایجاد می‌شود. سپس این لخته خونی به جای دیگری از بدن می‌رود که در آنجا سرخرگ رساننده خون به مغز را می‌بندد. سکته مغزی ایسکمیک یکی از خطرناک ترین انواع سکته مغزی است.

۲- سکته مغزی هموراژیک :

وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود، این نوع سکته رخ می‌دهد که آن هم دلایل متعددی دارد.

۳- حمله ایسکمیک گذرا:

در واقع یک سکته‌‌ی مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ می‌دهد. اگرچه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دائمی مغز نمی‌شود، ولی باعث بروز علائم سکته مغزی می‌شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می‌کشند.

مشکلاتی که معمولا بعد از سکته باقی می ماند مانند مشکلات حرکتی و مشکلات مربوط به گفتار که آفازی نامیده می شود باعث می شود فرد دچار ناراحتی و عصبانیت و افسردگی شود. کاردرمانی در کرج و گفتاردرمانی در کرج با تکیه بر دانش و اطلاعات به روز بر روی مشکلات حرکتی و گفتاری این بیماران کار می کنند. همچنین اختلال بلع و جویدن یکی دیگر از مشکلات بعد از سکته است که می تواند فرد را درگیر کند. گفتاردرمانی کرج بر روی اختلالات بلع این افراد کار می کند تا فرد به سطح مناسب از نظر تغذیه برسد.

بیشتر انواع سکته باعث ضعف و فلجی قسمتی از بدن می شود. آسیب به نیمکره چپ باعث ضعف و فلجی در سمت راست بدن می شود.

درمان های توانبخشی مثل فیزیوتراپی و کاردرمانی و گفتاردرمانی تلاش می کنند تا فرد دارای ناتوانی را به استقلال دوباره برسانند. مشکلات حرکتی و جسمی در بخش کاردرمانی کرج کار می شود و مشکلات گفتاری و بلع در بخش گفتاردرمانی کرج کار می شود. کاردرمانی و گفتاردرمانی کرج درمان انواع مشکلات جسمی و گفتاری و بلعی افراد سکته مغزی را انجام می دهند.

دستگاه tdcs دستگاهی بدون عوارض و به عنوان روشی مکمل برای افراد سکته مغزی استفاده می شود. جریان برق ۲ میلی آمپری با استفاده از الکترود بر روی سر بیمار گذاشته می شود. تحریک نقاط آسیب دیده در مغز و همچنین نوروپلاستیسیتی مغز باعث برگشت عملکردهای آسیب دیده بعد از سکته مغزی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *