آموزش رنگ به کودکان کم توان ذهنی

روش آموزش رنگ به کم توانان ذهنی چگونه است؟
چگونه به کودک خود رنگ ها را آموزش دهم؟
چرا مراجعم رنگ عا را یاد نمی گیرد؟
چرا کودکان رنگ ها را با هم قاطی می کنند؟
چرا بعضی کودکان رنگ ها را یاد نمی گیرند؟
کاردرمانی بهار در بخش ذهنی در سریع ترین زمان رنگ ها را به کودکان آموزش می دهد. کاردرمانی کرج در آموزش رنگ ها از چندین روش و ابزار استفاده می کند.
کاردرمانی کرج در بخش اتاق تاریک با تجهیزات به روز به تثبیت آموزش رنگ ها اقدام می کند.
کاردرمانی کرج از درمانگران مجرب و با تجربه در بخش ذهنی برای آموزش موارد ورود به مدرسه استفاده می کند. ما در کاردرمانی کرج تلاش می کنیم آموزش ها همراه با بازی باشد تا کودک هم بیاموزد و هم لذت ببرد.

روش آموزش رنگ به کودکان کم توان ذهنی :

ابزار آموزش: مکعبها یا مهره‌های رنگی یک شکل و یک اندازه از هر رنگ حداقل ۱۰ عدد، مکعبها یا مهره‌های رنگی غیر همشکل (مختلف) در سایزهای مختلف از هر رنگ حداقل ۱۰عدد.

روش آموزش: شامل چهار مرحله به شرح زیر است:
مرحله اول: کودک باید بتواند مکعب های یک رنگ را باهم در یک مکان قرار دهد. (همرنگی) و سپس دسته بندی (بتواند تمام اشیاء و وسایل همرنگ را جدا کند.)
نکته ۱: ابتدا از ۲ رنگ استفاده می کنیم رنگ قرمز و زرد. به کودک می گوییم مثل این یا شبیه این را به من بده یا بذار کنار خودت. (در این مرحله نامی از رنگ برده نمی شود.)
وقتی کودک توانست رنگهای قرمز (مکعبها یا مهره های همرنگ و همشکل و هم اندازه) را کنار هم قرار دهد. و مکعبها یا مهره های همرنگ و همشکل و هم اندازه زرد را نیز کنار هم قرار دهد. یک رنگ دیگر آبی به آن اضافه می کنیم. مجددا که توانست انجام دهد رنگ سبز را نیز به آن اضافه می کنیم. (در پایان کودک می بایست بتواند تمام اشیاء همشکل و هم اندازه و همرنگ هم (۴ رنگ اصلی) را به خوبی جدا کند. در این مرحله کودک همرنگی را به خوبی می داند.
نکته ۲: سپس کودک می بایست بتواند تمام اشیاء با شکلها و رنگها و سایزهای مختلف را جدا کرده و دسته بندی کند. مثلا بایستی بتواند مکعبها و مهره ها و … که به رنگ ۴ رنگ اصلی هستند را دسته بندی کند. آبی ها یکطرف، قرمزها یکطرف، سبزها یکطرف، زردها یکطرف.
نکته مهم اینکه در این قسمت نامی از رنگ برده نمی شود.
 
مرحله دوم: وقتی کودک بتواند تمام اشیاء را براساس رنگ آنها جدا کند آموزش یا شناخت رنگ آبی شروع می شود (نکته حتما از رنگ آبی لازم نیست که شروع شود گاهی برخی از کودکان نسبت به یک رنگ علاقه خاصی نشان میدهند یا آشنایی کمی دارند ما از آن رنگ می توانیم شروع کنیم ولی معمولااز رنگ آبی شروع می کنند.) باید از یک مجموعه (مثلا ۳۰مکعب از ۳ رنگ قرمز، آبی و زرد) از مکعبهای رنگی، رنگ مورد نظر را جدا کند. ابتدا از یک رنگ شروع می کنیم مثلا آبی و می گوییم که (آبی ها را جدا کن، مثل این) این چه رنگیه؟ آبی. پس از اینکه کودک از عهده ی جدا کردن یک رنگ برآمد، یعنی توانست ابتدا از روی مکعبها، بعد مهره ها، بعد تمام اشیاء مختلف و سپس درمحیط توانست نشان دهد می گوییم که کودک به خبی رنگ آبی را می شناسد و می تواند در محیط نیز تعمیم دهد، به تدریج رنگ دوم را نیز معرفی می کنیم و به تناوب از وی می خواهیم تا یکی از مکعبهای رنگی را بدهد.
 
مرحله سوم: از کودک می خواهیم تا همزمان با برداشتن مکعب مورد نظر نام رنگ آن را نیز همراه ما تکرار کند. این کار را برای سایر رنگها نیز انجام می دهیم.
 
مرحله چهارم: به تدریج پس از اینکه دانش آموز توانایی تقلید نام دست کم ۲ رنگ را به دست آورده از او می خواهیم تا نام رنگهای مورد نظر را به خاطر بسپارد و هر بار که از او می پرسیم «این چه رنگیه؟» نام رنگ مورد نر را به خاطر بسپارد و بیان کند.
توضیح: نام رنگها را به تدریج آموزش دهید. ابتدا تمرین ها را فقط به سه رنگ اصلی «قرمز، آبی و زرد» اختصاص بدهید، پس از اینکه کودکان توانستند نام رنگها را بدون راهنمایی شما و برای مصادیق مختلف بیان کنند، به تدریج رنگهای دیگر را آموزش دهید. برای تسهیل و تعمیم رنگها لازم است پس از یادگیری حداقل سه رنگ دائما در مورد رنگ اشیای مختلف از آنها سؤال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *